نظریه جاویدان نظریه جاویدان

 | تاریخ ارسال: 1397/8/19 | 
کتاب «نظریه جاویدان»
                                                                               
نظریۀ جاویدان گزارشی جذاب و خواندنی از فراز و فرودهای نظریه‌­ای از احتمال برای محاسبۀ احتمال علت‌­های مختلف یک پیشامد است.
این نظریه ابتدا توسط کشیش انگلیسی تامس بیز در نیمۀ دوم سدۀ هیجدهم و سپس یکی دو دهه بعد توسط ریاضی اختر شناس فرانسوی
پیرسیمون لاپلاس به طور مستقل ابداع و به کار بسته شد. از آن زمان تاکنون این نظریه در تقابل با نظریۀ بسامدی احتمال، افت و خیزهای
فراوان داشته است و در حال حاضر قبول عام یافته است.
کاربست‌­های جالب ین نظریه در مسایل خطیر و بسیار گوناگون، تصویری از تحول و تکامل یک نظریۀ علمی را گزارش می­کند. گفته‌­اند که کاربرد آن در شکستن رمز نیروی دریایی آلمان در جنگ جهانی دوم مدت جنگ را دو سال کوتاه­تر کرد.
موفقیت­‌های این نظریه در پیدا کردن زیردریایی­‌های گمشده در اقیانوس­‌ها، هواپیماهای سقوط کرده در دریاها، گشودن رمز DNA، ... و انواع پرشمار کاربردهای جالب آن در حل مسائل علمی، اقتصادی، و اجتماعی این نظریه را به صورت یکی از ابزارهای علمی رایج امروزی در آورده است. پیدایش رایانه­‌های پرقدرت و سریع در دهه­‌های اخیر، به ویژه دسترسی به نرم‌­افزارهای کاربردوست موجب شده است که پژوهشگران و دانشمندان علوم مختلف بتوانند این نظریه را درکارهای علمی خود به کار بندند. نمونه­‌هایی از این کاربردها در این کتاب آمده است.
 
مؤلف: شارون برچ مک­گرین
مترجم: محمدرضا مشکانی
چاپ اول: ۱۳۹۶
برای تهیۀ این کتاب که در ۳۸۸ صفحه به بهای ۳۲۰.۰۰۰ ریال منتشر شده است، می‌توانید به محل انجمن آمار ایران مراجعه فرمایید.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 737 بار   |   دفعات چاپ: 195 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر