| تاریخ ارسال: 1392/12/18 | ارسال‌کننده: حمید پزشک | نویسنده: افشین آشفته | 

معرفی کمیسیون پیشبرد ریاضیات کشور

  باسمه­تعالی

  معرفی کمیسیون پیشبرد ریاضیات کشور

  بنا به پیشنهاد مشترک گروههای علوم پایه و علوم مهندسی فرهنگستان علوم و به دلایل زیر کمیسیون پیشبرد ریاضیات کشور از اواسط سال 1391 در «فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران» شکل گرفت:

  1- این علم در ایران سابقه­ای طولانی دارد و دانشمندان این سرزمین در قرن­ها پیش رشد و تعالی آن را وجهه همت قرار داده و افتخار آقریده­اند.

  2- آموزش و پژوهش در ریاضیات کم­هزینه است، زود به بار می­نشیند، سایر علوم از جمله علوم انسانی و طبیعتاً انواع فناوریها را تعالی می­بخشد و سبب رشد و شکوفایی کشور می­شود.

  3- ریاضیات جهان­شمول است و جوانان ما نشان داده­اند که همچون پیشینیان می­توانند با شکوفا ساختن استعداد ریاضی خود در پهنه گیتی خوش بدرخشند و ایران و ایرانی را سربلند سازند. با این احوال لازم، بلکه واجب می­دانیم ریاضیات در کشور در سطحی گسترده رواج یابد و منطقی­اندیشیدن و تفکر علمی به بار بنشیند و در اثر آن عقلانیت تقویت شود.

  اعضای حقوقی این کمیسیون عبارتند از: رئیس فرهنگستان علوم، رئیس گروه علوم پایه، رئیس گروه علوم مهندسی و رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم، رئیس انجمن ریاضی ایران و رئیس انجمن آمار ایران.

  اعضای حقیقی این کمیسیون عبارتند از آقایان: دکتر مهدی بهزاد، دکتر پرویز جبه­دار مارالانی، دکتر علی رجالی، دکتر سعید سهراب­پور، دکتر محمدرضا عارف، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی و دکتر فتح­اله مضطرزاده.

  آیین­نامه این کمیسیون در تاریخ 24/8/1391 به تصویب فرهنگستان رسیده و در آن اعلام شده است که با عنایت به ضرورت توجه به ریاضیات در راستای توسعه علمی کشور، کمیسیون پیشبرد ریاضیات با اهداف زیر تشکیل می­شود:

  1. ارائه سیاست­ها و رهنمودهای کلان جهت گسترش دانش ریاضی در سطوح مختلف اعم از دانش­آموزان، معلمان، دانشجویان و کارشناسان
  2. همکاری در اصلاح برنامه­های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی
  3. ارائه رهنمودهای لازم برای رفع موانع و ارتقاء پژوهش در علوم ریاضی

  علاوه بر آن وظایف کمیسیون به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

  1. بررسی و تحلیل وضعیت آموزش و پژوهش علوم ریاضی در سطوح مختلف

  2. بررسی و پیشنهاد ارتقاء جایگاه مدرسان و محققان علوم ریاضی در کشور

  3. ارائه راهکارهای کلان و راهبردی برای ارتقاء جایگاه و ترویج علوم ریاضی در جامعه

  4. بررسی و تصویب طرح­های مطالعاتی کلیدی و برون­سپاری آنها به مراجع ذیربط جهت اجرا

  5. تلاش در جهت توسعه و تقویت ارتباط بین تشکل­های علمی

  6. ایجاد و توسعه زمینه­های همکاری بین ریاضیدانان و مجامع علمی داخل و خارج کشور

  7. بررسی و ارائه پیشنهاد برنامه­های حمایتی از تشکل­های علمی ذیربط

  8. تدوین بیانیه­ها و ارائه رهنمودها و راهکارهای مناسب بر اساس نقدها و ارزیابی­های تخصصی جهت ارتقاء آموزش و پژوهش علوم ریاضی در کشور

  9. بررسی و تصویب سایر اموری که جهت نیل به اهداف و وظایف فوق لازم تشخیص داده شود.

  همچنین این کمیسیون یک کارگروه تخصصی به منظور مستندسازی و پیگیری مراحل بررسی و کارشناسی مصوبات و پیشنهادهای کمیسیون و هدایت مطالعات مربوط به طرحهای کلیدی و به عنوان بازوی فکری کمیسیون تشکیل داده است که آقایان دکتر مهدی بهزاد، دکتر مگردیچ تومانیان، دکتر حمید پزشک، دکتر محمدعلی دهقان، دکتر علی رجالی، دکتر محسن محمدزاده و خانم دکتر سهیلا غلام­آزاد در آن حضور دارند.

  کمیسیون پیشبرد ریاضیات کشور تاکنون چند مسئله از جمله وضع دانشگاه فرهنگیان، حمایت از و همکاری با ستاد ملی سال جهانی آمار، لزوم تشکیل مرکز تحقیقات آموزش ریاضی، حمایت از اجرای مطالعه نقش فعالیت­های جانبی آموزشی در یادگیری ریاضیات، تشکیل اتحادیه انجمن­های مرتبط با ریاضی، حمایت از تشکیل کمیسیون­های تخصصی انجمن ریاضی ایران، لزوم مطالعه افت ریاضی و حل مسائل آزمون­های ورودی دانشگاه­ها و برنامه­ریزی برای ارتقای حرفه­ای معلمان ریاضی را در دست مطالعه دارد.

  با توجه به وجود افت ریاضی در مدارس و دانشگاه­ها و نیز اهمیت این علم پایه­ای در توسعه پایدار کشور، این کمیسیون امیدوار است از حمایت تمام نهادهای دولتی-غیردولتی کشور در زمینه پیشبرد دانش ریاضی و بکارگیری آن در زندگی روزمره و توسعه کشور بهره­گیری نماید.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 8890 بار   |   دفعات چاپ: 906 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 55 بار   |   0 نظر