| تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۰ | 

گزارش برگزاری سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن گزارش برگزاری سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن

گزارش برگزاری سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن
 

   با سپاس بی­کران از خداوند منان که هستی­مان بخشید و خوشه چینی از علم و دانش را روزیمان ساخت. گروه آمار دانشگاه زنجان افتخار داشت که در راستای خدمت به جامعۀ علمی آمار کشور، اعتلای علمی این مرز و بوم و به مناسبت گرامی­داشت روز ملی آمار و برنامه‌­ریزی، سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن را در روزهای اول و دوم آبان ۱۳۹۸ در دانشگاه زنجان با موفقیت برگزار کند. این سمینار با همکاری انجمن آمار ایران و قطب علمی تحلیل داده­‌های وابسته فضایی-زمانی دانشگاه تربیت مدرس و با حمایت دانشگاه زنجان و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برگزار شد. سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن، در ادامۀ دومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن که دانشگاه صنعتی شاهرود در آبان ۱۳۹۶ برگزار کنندۀ آن بود، به خواست و یاری پروردگار متعال، توسط گروه آمار دانشگاه زنجان با اهداف و محورهای ذیل برگزار شد.
اهداف سمینار :

  • فراهم نمودن فرصت مناسب برای تبادل نظر اعضای هیأت علمی و ارتقای سطح علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه­های کشور و کاربران این حوزه در سایر علوم و مراکز صنعتی

  • ارائۀ دستاوردهای جدید تحقیقاتی در زمینۀ آمار فضایی و کاربردهای آن

  • ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری بین متخصصان آمار فضایی و کاربران آن در سایر علوم

محورهای موضوعی سمینار :

  • انواع مدل­ها وداده‌های فضایی و فضایی-زمانی

  • انواع ساختارهای وابستگی فضایی و فضایی-زمانی

  • انواع نمونه‌گیری­‌های فضایی

  • تحلیل داده‌­های بقای فضایی

  • کاربرد آمار فضایی در زمینه­‌های علمی مختلف

 
افتتاحیۀ سمینار همزمان با گرامی­داشت روز ملی آمار و برنامه­‌ریزی در سالن سهروردی کتابخانۀ مرکزی دانشگاه زنجان رأس ساعت ۱۰ روز اول آبان با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی کشور عزیزمان آغاز شد. در این جلسه که هیئت رئیسۀ محترم دانشگاه و معاون اطلاعات و آمار سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی استان نیز حضور داشتند، در ابتدا معاون محترم پژوهشی دانشگاه جناب آقای دکتر جمال داودی ضمن خوش­‌آمدگویی به شرکت کنندگان محترم گرامی­داشت روز ملی آمار و برنامه­‌ریزی و مهمانان سمینار، در مورد اهمیت آمار و استفاده از آن در برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی‌های بهتر سخنانی را ایراد کرد. سپس دبیر علمی سیمنار آقای دکتر علی محمدیان مصمم گزارشی از فعالیت‌های انجام‌ شده توسط دبیرخانه و تیم اجرایی و کمیتۀ علمی سمینار برای برپایی خوب سمینار ارائه کرد. پس از آن، یک کلیپ تصویری در مورد معرفی شهر و دانشگاه زنجان پخش شد.
در ادامه مهمان و سخنران ویژۀ برنامه، استاد فرهیخته جناب آقای دکتر محسن محمدزاده به ایراد سخنرانی عمومی در خصوص نقش و جایگاه آمار در مدیریت و برنامه­‌ریزی پرداختند. بعد از سخنرانی از فعالیت‌های ارزشمند ایشان در زمینۀ آمار فضایی کشور قدردانی شد. پایان بخش مراسم افتتاحیه، سخنرانی کلیدی و تخصصی آقای دکتر محمدزاده با عنوان

                     Analysis of Spatial Data with Non-Ignorable Missingness

بود.

پس از مراسم گرامی­داشت روز ملی آمار و برنامه‌­ریزی و افتتاحیۀ سمینار، از بعد از ظهر روز چهارشنبه اول آبان پژوهشگران به ارائۀ دست­آوردهای  علمی خود در قالب سخنرانی‌های تخصصی ۲۰ دقیقه‌ای پرداختند که تا روز پنج­شنبه ۲ آبان ادامه یافت. 

 
    اطلاعات توصیفی سمینار:
   دبیرخانه سمینار کار خود را از آذر  ۱۳۹۷ آغاز کرد و سایت سمینار به آدرس  http://spatial۳.znu.ac.irاز فروردین ۱۳۹۸ بارگذاری و آماده اطلاع‌رسانی در مورد برنامه‌های مرتبط با سمینار شد. در سایت سمینار تعداد ۱۰۰ نفر ثبت‌نام کردند و در آغاز به کار سمینار، بیش از ۱۴۰ نفر شرکت‌کننده حضور داشتند.  از کل مقالات ارسال شده به سمینار بعد از داوری و انجام اصلاحات مورد نظر داوران، تعداد ۴۰ مقاله برای ارائه در سمینار پذیرفته شد که از این تعداد ۲۸ مقاله به زبان فارسی و ۱۲ مقاله به زبان انگلیسی نگارش شده بود که در کتاب مجموعه مقالات سمینار چاپ شدند.
   در بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲ آبان، سمینار به کار خود پایان داد. در مراسم اختتامیۀ سمینار شرکت کنندگان در خصوص مشکلات بازار کار فارغ­‌التحصیلان رشتۀ آمار و آموزش علم آمار در دانشگاه­های کشور به تبادل نظر پرداختند. شرکت کنندگان ضمن رضایت از برگزاری سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن تاکید کردند که برای برگزاری هر چه بهتر چهارمین سمینار و ارائه پژوهش­های کارا برای ارتقا کیفیت آن تلاش کنند. در پایان از زحمات کمیتۀ علمی و اجرایی سمینار، بخصوص اعضای هیأت علمی و دانشجویان گروه آمار دانشگاه زنجان قدردانی شد. گرفتن عکس‌های یادگاری و خوش‌­وبش شرکت‌کنندگان، پایان لذت ‌بخش سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن بود.
 
                                                                                                   دکتر علی آقامحمدی
                                                                               دبیر سومین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آنCAPTCHA
دفعات مشاهده: 139 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر