| تاریخ ارسال: 1398/6/30 | 

گزارش برگزاری دوازدهمین سمینار احتمال و فرایندهای تصادفی گزارش برگزاری دوازدهمین سمینار احتمال و فرایندهای تصادفی

گزارش برگزاری دوازدهمین سمینار احتمال و فرایندهای تصادفی

دوازدهمین سمینار دوسالانۀ احتمال و فرایندهای تصادفی با همکاری انجمن آمار ایران در تاریخ های و شهریور ماه سال در دانشگاه سمنان با حضور چهره‌های برتر این رشته و دانشجویان فعال در این زمینه برگزار شد. آشنایی پژوهشگران با پیشرفت‌های جدید در زمینه‌های احتمال و فرایندهای تصادفی و کاربردهای آن‌ها و ایجاد ارتباط بین آمارپژوهان، از جملۀ اهداف این سمینار بود.
جناب آقای دکتر سعید زال‌­زاده، دبیر دوازدهمین سمینار احتمال و فرایندهای تصادفی گزارشی از روند برگزاری سمینار ارائه کردند و بیان کردند که: در مجموع ۱۲۵ عنوان مقاله به دبیرخانۀ این همایش ارسال شد که پس از داوری مقالات ۶۰ عنوان مقاله به صورت سخنرانی و ۳۸ عنوان مقاله به صورت پوستر در این همایش دو روزه ارائه می‌شود.
دبیر سمینار برگزاری سه کارگاه تخصصی شامل آموزش احتمال و ریاضیات مدرسه‌­ای و دانشگاهی، شبیه سازی فرایندهای تصادفی با نرم افزار R و نظریه بازی‌ها در شرایط نااطمینان و محیط‌های فازی از دیگر برنامه‌های این سمینار است .

 

 محورهای موضوعی سمینار براساس ردهبندی موضوعی ریاضی  ) MSC۲۰۱۰ (  شامل موضوعات زیر است:

-۱  نظریۀ احتمال
  ۲- فرایندهای تصادفی
  ۳‐ آنالیز تصادفی و ریاضیات مالی
 ۴ ‐ قضیەهای حدی
 ۵ ‐ استنباط آماری در فرایندهای تصادفی
 ۶‐کاربردهای احتمال و فرایندهای تصادفی در سایر علوم .

 جناب آقای دکتر وحیدی‌­اصل، رئیس انجمن علمی آمار ایران در این همایش با اشاره به چاپ ۵ عنوان مجله علمی از سوی این انجمن گفت: تعداد پژوهشگرانی که در حوزۀ احتمال فعالیت دارند بسیار اندک است و می توان نتیجه گرفت که متأسفانه دربارۀ نظریۀ احتمال و فرایندهای تصادفی دچار غفلت شده‌­ایم. دکتر وحیدی‌­اصل با بیان اینکه این شاخه از ریاضیات بسیار کاربردی و مهم است خواستار توجه بیشتر به آن شد .
 معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان هم در این همایش ضمن ارائه گزارشی از دانشگاه سمنان گفت: دانشکدۀ ریاضی آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه سمنان دارای ۳۶ عضو هیأت علمی است که از سال ۸۹ مجوز فعالیت گرفت .
دکتر فریدون حبیبیان دهکردی رئیس دانشکدۀ ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه سمنان نیز در سخنانی ضمن خیر مقدم به میهمانان و شرکت کنندگان در این همایش مهم بر اهمیت برگزاری آن در دانشگاه سمنان تأکید نمود.
 در این همایش با توجه به محورهای موضوعی سمینار دو سخنرانی عمومی توسط آقای دکتر میرامید حاجی میرصادقی و آقای دکتر کسری علیشاهی ارائه شد و همچنین سمینارهای تخصصی احتمال و کاربرد آن در بیمه و امور مالی توسط آقای دکتر امیرتیمور پاینده، دکتر علی فروش باستانی، دکتر حمیدرضا آرین، دکتر رحیم محمودوند برگزار شد.
 مراسم اختتامیه دوازدهمین سمینار احتمال و فرایندهای تصادفی دهم شهریور در تالار خیام دانشگاه سمنان برگزار شد و در پایان از پوستر و نیز داوران برتر مجلات انجمن علمی آمار ایران قدر دانی به عمل آمد.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1195 بار   |   دفعات چاپ: 97 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر