یک روز با آمار یک روز با آمار

 | تاریخ ارسال: 1397/8/19 | 
کتاب «یک روز با آمار»
                                                                               
در گفتگوهای روزانۀ مردم کوچه و بازار، گزارش­های روزنامه­‌ها و اخبار صدا و سیما، مفاهیم آماری و پدیده­‌های تصادفی به طور مرتب مشاهده می­شوند و  مردم در زندگی روزمره از آمار برای بیان مقاصد خود و یا انتقال اطلاعات به صورت‌­های مختلف استفاده می­نمایند.
این شاخۀ مفید از دانش بشری از زمان باستان برای برنامه­‌ریزی­های دولتی در تاریخ تمدن ایران ریشه داشته است، ولی کاربرد آن فقط به آمارهای رسمی بسنده نمی­شود. آمار، مددرسان علوم دیگر است و نه تنها در زندگی روزمره بلکه برای درک مسائل اجتماعی، انجام تحقیقات پزشکی، پیش­بینی در مسائل هواشناسی، بررسی وضعیت آتی تیم­های ورزشی، برنامه­‌ریزی­‌های حمل و نقل و کنترل مسائل اقتصادی به کار می­رود. حتی برای تشخیص شاعر یک بیت شعر یا اصالت یک حدیث می­توان از آن بهره گرفت. اما فقط در صورتی می­توان از این ابزار قوی خدمت­‌رسانی استفاده کرد که اطلاعات درست و دقیق به روش صحیح به دست آمده باشند و توسط آمارشناس مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند.
اهمیت عوامل خدمت­‌رسانی، حرفه‌­ای­‌گری و درستی آمار سبب شده است که کمیسیون آمار سازمان ملل متحد ۲۰/۱۰/۲۰۱۰ (۲۸/۰۷/۱۳۸۹) را روز جهانی آمار اعلام نماید. انجمن آمار ایران با غنیمت شمردن این فرصت و با توجه به تجربۀ بزرگداشت روز آمار و برنامه­‌ریزی ( اول آبان ماه)، هفتۀ ملی آمار را با کمک مرکز آمار ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادهای آماری و دانشگاه­های کشور برای ارتقاء جایگاه آمار معرفی نموده است.
نوشتار حاصل اندیشۀ آقای مهندس افشین آشفته کارشناس‌­ارشد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که به منظور معرفی علم آمار به زبان عموم به رشتۀ تحریر درآمده است. کمیتۀ برگزاری بزرگداشت هفتۀ آمار با تلاش برای چاپ آن و انتشارات فاطمی با نشر این اثر امیدوارند قدمی در جهت اعتلا و گسترش این علم بردارند.
 
 
مؤلف: افشین آشفته
چاپ اول: ۱۳۸۹
برای تهیۀ این کتاب که در ۵۲ صفحه به بهای ۵۰۰۰۰ ریال منتشر شده است، می‌توانید به محل انجمن آمار ایران مراجعه فرمایید.
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 425 بار   |   دفعات چاپ: 85 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر