آمار راهی به سوی ناشناخته‌ها آمار راهی به سوی ناشناخته‌ها

 | تاریخ ارسال: 1397/8/13 | 
کتاب «آمار، راهنمایی به سوی ناشناخته‌ها»
 
    کتاب آمار، راهنمایی به سوی ناشناخته‌ها، با هدف تشریح کاربردهای مهم آمار و احتمال در زمینه‌های گوناگون تدوین شده است. در این کتاب، که توسط جمعی از دانشمندان در آمریکا نگارش یافته، بخشی از تواناییهای این علم برای پاسخگویی به نیازهای انسان و رشته‌های مختلف علم به زبان ساده و غیرفنی بیان شده است.
به پیشنهاد آقای دکتر محمدرضا فقیهی، در جمع نمایندگان انجمن آمار ایران در حاشیۀ دومین همایش سال جهانی ریاضیات، طرح ترجمه این کتاب در دستور کار انجمن قرار گرفت. این طرح به سرپرستی آقای دکتر محمدرضا فقیهی، مسئول کمیته کاربرد آمار در تولید و خدمات (یکی از چهار کمیتۀ تشکیل شده از سوی انجمن) و همکاری مؤثر و مفید آقای دکتر محمدقاسم وحیدی‌اصل (دبیر وقت انجمن) در سال ۱۳۷۹ به پایان رسید.
مقالات ارائه شده به جای آموزش روش‌های فنی،‌ به تشریح دستاوردهای گذشته و استفاده‌های جاری از آمار و احتمالات می‌پردازد. در هنگام انتخاب مقالات، هدف کمیتۀ تهیه کنندۀ کتاب، نشان دادن تنوع گسترده زمینه‌های کاربرد آمار بوده است. مقالات بر اساس هماهنگی در موضوع، گروه‌بندی شده‌اند و به چهار بخش بزرگ به تفکیک زمینه کاربرد آنها تقسیم شده‌اند که برخی از آنها دارای زیربخش‌هایی هستند. هر زیربخش، به اندازه کافی کوچک دارای انسجام و قابل فهم هست که به صورت یک واحد مجزا مورد مطالعه قرار گیرد و شرحی اجمالی از کاربردهای آمار را در یک زمینه محدود به دست دهد. این کتاب شامل ۲۹ مقاله جذاب است که عناوین و تعداد مقالات هر بخش آن به صورت زیر می‌باشد:
 
بخش اول: دنیای زیستی ما                         شامل ۸ مقاله
بخش دوم: دنیای سیاسی ما                       شامل ۴ مقاله     
بخش سوم: دنیای اجتماعی ما                    شامل ۱۳ مقاله
بخش چهارم: دنیای مادی ما                      شامل ۴ مقاله
 
 
این اثر ترجمه‌­ای است از ویرایش سوم کتاب           Statistics: A Guide to the Unknown
 
گروه ویراستاران به زبان انگلیسی: جودیت ام. تانور و همکاران
 
ویراستاران                       :
 فرشته امیرفریار، دکتر رحیم شهلایی، دکتر علی عمیدی، دکتر محمدرضا فقیهی، دکتر محمدعلی کفایی، گیتی مختاری امیرمجدی، دکتر محمدقاسم وحیدی‌اصل
چاپ اول: مرداد ۱۳۷۹
برای تهیۀ این کتاب که در ۴۱۲ صفحه به بهای ۲۵۰.۰۰۰ ریال منتشر شده است، می‌توانید به محل انجمن آمار ایران مراجعه فرمایید.

 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 625 بار   |   دفعات چاپ: 119 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر