[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: رویدادها آیین نامه‌ها نشریات انجمن عضویت پیوندها اعضای حقوقی انجمن برقراری ارتباط ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
رویدادها::
آیین نامه ها::
درباره ما::
نشریات انجمن::
همایش‌ها و سمینارها::
عضویت ::
پیوندها::
اعضای حقوقی انجمن::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
ویژه‌ نمایندگان انجمن::
مسابقات و جوایز ::
::

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: آیین نامه مسابقه دانشجویی آمار کشور ::

  آیین‌نامه­ی مسابقه دانشجویی آمار کشور

  دانلود فایل PDF

  1- هدف : ایجاد رقابت سالم بین دانشجویان رشته­ی آمار و گروه‏های آمار دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی، افزایش سطح علمی دانشجویان آمار، شناخت استعدادهای درخشان و معرفی آن­ها به جوامع علـمی، برقراری ارتباط علمی و فرهنگی و آموزشی بین دانشگاه­ها.

 

  2- دوره برگزاری: این مسابقه به طور سالانه وترجیحاً در حاشیه­ی یکی از کنفرانس‏ها یا سمینارهای انجمن آمار ایران برگزار می‏شود.

  

  3-نوع مسـابقه : مسابقه به صورت تیمی و هر تیـم مرکب از 3 دانشجوست که با یک سرپرست که باید عضو هیئت علمی باشد ، همراهی خواهند شد. هر واحد دانشگاهی یا مؤسسه آموزشی مجری دوره­ی کارشناسی آمار می‏تواند یک تیم به مسابقه اعزام کند. اعضای تیم باید در زمان شرکت در مسابقه، دانشجوی دوره کارشناسی آن دانشگاه یا مؤسسه باشند.

 

  4-مس ؤو لیت علمی مسابقه : برای برنامه‏ریزی و نظارت بر حسن انجام مسابقات کمیته علمی مرکب از 5 نفر منتخب هیئت مدیره انجمن آمار ایران تشکیل می‏شود. دبیری این کمیته به عهده یکی از اعضای این کمیته است که توسط هیئت مدیره انجمن تعیین می‏شود.

  تبصره 1 در هر دوره از هیئت مدیره انجمن آمار ایران، هیئت مدیره وقت حداقل دو نفر از اعضـای این کمیـته علمی را جایـگزین می‏نماید.

  تبصره 2 مسـئوولیت هماهنـگی اعضای کمیـته علمی، تشـکیل جلسات و دیگر اقـدامات لازم برای انجـام وظایـف کمیته علمی با دبیر این کمیته است.

  تبصره 3- اگر عضو کمیته علمی قادر به ادامه همکاری با کمیته نباشد، باید انصراف خود را لااقل 3 ماه قبل از مسابقه کتباً به دبیر کمیته علمی اعلام کرده و دبیر کمیته بایستی از هیئت مدیره انجمن آمار درخواست تعیین عضو جانشین کند.

  

  5- وظایف کمیته علمی : وظایف کمیته علمی به شرح زیر است :

  5-1- مکاتـبه با مدیر گـروه آمـار هر واحد دانشـگاهی مبنـی بر درخواسـت از همـکاران خود برای طـرح حـداقل دو سـؤال در هر یک از مواد بند 6 ( همراه با پاسخ دقیق آن‏ها ) و ارسال محرمانه به دبیر کمیته علمی در مهلت مقرر.

  تبصره 1- کمیـته علمی می تواند به تشخـیص خود، از اسـاتید آمار به طور انفـرادی و مستقیمـاً درخواسـت طرح و ارسال سؤال نماید.

  تبصره 2- کمیتـه علـمی حـداقل یک ماه پیـش از زمـان برگزاری مسـابقه، و به منـظور ارزیـابی میـزان کفـایت تعـداد سـؤال‏های مناسـب در هر موضـوع، سـؤال‏هـای دریـافـت شده را در جلسـه‏ای با حضـور اکثریـت اعضا بازبیـنی می‏نمـاید تا در صورت لـزوم برای درخواست طرح و ارسال سؤال‏های بیشتر، اقدام لازم به عمل آید.

  5-2- تشکیل جلسه به منظور بررسی و انتخاب و تنظیم سؤال‏های مسابقه و تنظیم جواب‏ها و بارم‏های سؤال‏ها.

  5-3-نظارت بر آماده‏سازی و تکثیر سؤال‏های مسابقه.

  5-4-دبیرخانه انجـمن موظـف است حسـب نظر دبیر کمیته علمی، اوراق آرم‏دار و سربرگ‏دار قابل تفکیک مناسبی را برای مسـابقات انجـمن تهیه نماید و در هر دوره مسـابقه، به تعداد درخواسـت شده از طرف دبیـر کمیتـه علمـی به وی تحـویل دهد.

  5-5-نظارت بر جلسات امتحانی.

  5-6-تصحیح اوراق امتحانی.

  تبصره 1 قبل از تصحیح، ورقه‏ها کدگذاری، سربرگ‏ها جدا و اوراق دردو نسخه تکثیر می‏شود. نسخه‏های اصلی نزد کمیته علمی می‏ماند و دو نسخه به تفکیک مسأله همراه با راه حل و امتیازبندی به دو مصحح مختلف داده می‏شود. در صورتی که دو مصحح به پاسخ س ؤ ال نمره‏ای داده باشند که اختلافشان بیش از 10% نمره کامل باشد از مصححان درخواست می‏شود با قانع کردن یکدیگر اختلاف را به حد مجاز برسانند. در پایان معدل نمرات دو مصحح، امتیاز آن مسأله محسوب می شود.

  تبصره 2 کمیته علمی می‏تواند از افراد دیگر برای تصحیح اوراق امتحانی کمک بگیرد. در هر حال مسئوولیت نهایی تصحیح اوراق به عهده کمیته علمی است.

  5-7-تشکیل جلسه تعیین امتیاز افراد و تیم‏ها، و تنظیم گزارش مسابقه .

  تبصره حضور سرپرستان در این جلسه بلامانع است.

  5-8-تهیه و ارسال گزارش از کلیه مراحل اجرایی همراه با صورتجلسه رده‏بندی نهایی مسابقه و کلیه مدارک امتحان (از جمله پرسشنامه‏ها و پاسخنامه‏ها) به انجمن آمار ایران.

  5-9-همکاری با انجمن آمار ایران در تدوین و انتشار کتابنامه مسابقات مشتمل بر شرح مسابقات، مجموعه سؤال‏ها و پاسخ‏ها، فهرست برندگان و دیگر موارد لازم.

  تبصره بدیهی است کلیه حقوق مادی و معنوی هر نوع انتشارات مسابقه متعلق به انجمن آمار ایران است.

  5-10-معرفی همکاران طراح سؤالات انتخابی مسابقه به انجمن آمار ایران جهت شرکت آنان در یکی از کنفرانس‏ها یا سمینارهای انجمن آمار ایران بدون پرداخت حق ثبت‏نام و به انتخاب طراح سؤال.

  5-11-مرجع رسیدگی به کلیه اعتراضات و شکایات، کمیته علمی است.

 

  6- مواد امتحانی: به منظور ارزیابی قدرت استدلال، تسلط برمفاهیم، میزان ابتکار و توان تشخیص وحل مسأله در مواجهه با داده‏های واقعی، س ؤ الات مسابقه در دو بخش ارائه می‏شود. ضرائب این بخش‏ها به ترتیب به نسبت 6 : 4 است.

  الف – بخش نظری، شامل: ریاضیات عمومی، احتمال، آمار ریاضی، ر گرسیون .

  ب – بخش کاربر دی ، استفاده از نرم‏افزارهای رایج آماری برای تجزیه و تحلیل مسائل آماری و تفسیر آن‏ها با تکیه بر مبانی ن ظری، در حد معلومات مربوط به دروس مختلف دوره کارشناسی آمار.

  تبصره نرم‏افزارهای هر دوره مسابقه و مشخصات آن (از جمله: محیط، نسخه، … ) از طرف کمیته علمی تعیین و اعلام می‏گردد. چنانچه تیمی مایل باشد از نرم‏افزار دیگری استفاده کند، باید حداقل 3 ماه قبل از برگزاری مسابقه به کمیته علمی اعلام و در صورت تأیید کمیته علمی از آن استفاده نماید.

 

  7-امتیازبندی: امتیا زبندی به دو صورت انفرادی و تیمی به صورت زیر انجام می‏پذیرد:

  7-1- بخش نظری مسابقه به صورت انفرادی و بخش کاربردی به صورت تیمی برگزار خواهد شد.

  7-2- امتیاز انفرادی بر پایه امتیازات کسب شده از بخش نظری محاسبه می‏گردد. تنها افرادی در رده­بندی تیمی شرکت داده می­شوند که نمره بخش نظری آن‌ها حداقل40% بالاترین نمره تمام شرکت‏کنندگان در بخش نظری باشد.

  7-3- امتیاز تیمی بر اساس مجموع نمره‌های اعضای تیم در بخش نظری و نمره بخش کاربردی تیم محاسبه می‏گردد.

  تبصره- تنها تیم‏هایی در رتبه­بندی تیمی شرکت داده می­شوند که دقیقاً 3 عضو داشته و نمره بخش نظری هر یک از اعضای تیم حداقل40% بالاترین نمره تمام شرکت‏کنندگان در بخش نظری و نمره بخش کاربردی تیم حداقل40% بالاترین نمره تمام تیم‌های شرکت‏کننده در بخش کاربردی باشد. این تیم‌ها به ترتیب از بالاترین امتیاز رتبه‌بندی می‌شوند و در صورت وجود، یک، دو یا حداکثر سه برنده تیمی تعیین می­شود.

  

  8- س ؤ الات مسابقه و مدت زمان آن: برای بخش الف مجموعاً هفت سؤال ارائه می‏گردد و برای پاسخ به هر س ؤ ال به طور متوسط 20 دقیقه زمان پیش‏بینی می‏شود. برای بخش ب مجموعاً سه سؤال ارائه می‏گردد و برای پاسخ به هر سؤال به طور متوسط 40 دقیقه زمان پیش‏بینی می‏شود که انتخاب شیوه‏های حل آن‏ها کلاً به عهده دانشجو است.

  تبصره زمان مسابقه مربوط به هر یک از بخش‏های الف و ب نباید از سه ساعت بیشتر باشد.

 

  9- مسئوولیت برگزاری مسابقه : به منظور هماهنگی و تدارکات لازم جهت برگزاری شایسته مسابقه و در راستای همکاری با کمیته علمی، کمیته برگزاری 3 نفره مرکب از افراد زیر (حداقل 9 ماه پیش از برگزاری مسابقه) تشکیل می‏شود:

  9-1- دبیر کمیته علمی مسابقه (یا نماینده وی از اعضای کمیته علمی).

  9-2- نماینده دبیر اجرایی کنفرانس یا سمیناری که مسابقه در حاشیه آن برگزار می شود (این فرد دبیر کمیته برگزاری مسابقه، و رابط و هماهنگ‏کننده امور اجرایی مسابقه با امور مربوط به کنفرانس یا سمینار فوق‏الذکر خواهد بود).

  9-3- نماینده هیئت مدیره انجمن آمار ایران به انتخاب هیئت مدیره وقت.

 

  10- وظایف کمیته برگزاری : وظایف کمیته به شرح زیر است :

  10-1-تنظیم وارسال آگهی مسابقه شامل زمان‏بندی انجام مسابقه، محل برگزاری، نام نرم‏افزارهای آماری مصوب و دیگر موارد لازم . این آگهی حداقل شش ماه پیش ازانجام مسابقه باید به کلیه­ی واحدهای دانشگاهی ومؤسسات آموزشی مذکور دربند3 ارسال گردد.

  10-2- مکاتبه با دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزشی مذکور در بند 3 برای معرفی یک عضو هیأت علمی به عنوان سرپرست تیم.

  10-3- مکاتبه با سرپرست هر تیم به منظور معرفی دانشجویان آن تیم.

  10-4- آماده کردن سایت کامپیوتری مناسب و نصب نرم افزارهای آماری مصوب.

  10-5- تکثیر سؤال‏های مسابقه تحت نظارت کمیته علمی.

  10-6- تهیه و تأمین جوایز مسابقه ، اسکان، تغذیه اعضای تیم‏ها و سرپرستان در طول برگزاری مسابقه و ...

  10-7- هم زمان با آغاز مسابقه، سؤالات در سایت‏های انجمن آمار ایران و دانشگاه مجری مسابقه قرار می‏گیرد تا دانشگاه‏ها بتوانند به طور همزمان بین سایر دانشجویان علاقه‏مند نیز مسابقه را برگزار نمایند.

 

  11-وظایف سرپرستان تیم‏ها :

  11-1- انتخاب اعضای تیم 3 نفره از بین دانشجویان دانشگاه یا مؤسسه آموزشی مربوطه و ارسال نام آن‏ها به کمیته برگزاری در زمان مقرر.

  11-2- انجام هماهنگی‏های لازم با مؤسسه متبوع برای شرکت فعال تیم در مسابقه.

  11-3- هماهنگی امور مربوط به تیم و هدایت تیم در مراحل مسابقه.

  11-4- شرکت در جلسه تعیین امتیاز افراد و تیم‏ها.

  تبصره 1 سرپرستان تیم‏ها نمی‏توانند عضو کمیته علمی باشند.

  تبصره 2- هیچیک از سرپرستان تیم‏ها در جلسات طرح و انتخاب و تصحیح سؤال و برگزاری آزمون شرکت نمی‏کنند.

 

  12-هزینه ثبت‏نام : هزینه ثبت‏نام و نحوه پرداخت آن در هر دوره از طرف کمیته برگزاری تعیین و به واحدهای دانشگاهی و مؤسسات آموزشی مذکور در بند 3 اعلام خواهد شد.

  تبصره 1 در صورتی­که تیمی پس از پرداخت هزینه ثبت نام و تا 45 روز پیش از برگزاری مسابقه دانشجویی از شرکت در مسابقه انصراف دهد کلیه هزینه ثبت نام عودت داده می‌شود، اما در صورت انصراف پس از این تاریخ 40% هزینه ثبت نام عودت می‌گردد.

 

  13-جوایز مسابقه : جوایز مسابقه که به تمام اعضای تیم‏های اول، دوم و سوم و نیز نفرات اول، دوم و سوم انفرادی تعلق می‏گیرد، عبارتند از :

  13-1- لوح‏های تقدیر

  13-2- جوایز مالی به نسبت مشخص گردیده توسط کمیته برگزاری مسابقه برای مقام‏های اول، دوم و سوم

  تبصره 1- درهر مسابقه با اهداء نشان‏هایی، ازگروه‏های آموزشی معرفی‏کننده تیم‏های اول، دوم و سوم نیز تقدیر به عمل می‏آید.

  تبصره 2- ارزش مالی جوایز هر دوره، متناسب باهزینه‏های ثبت‏نام آن دوره و به تشخیص کمیته برگزاری مربوطه خواهد بود.

  تبصره 3- افراد حقیقی یا حقوقی (سازمان‏های) دیگر نیز می‏توانند جوایزی را به این افتخارآفرینان تخصیص دهند. نحوه‏ی اهداء جایزه و نفراتی که جایزه به آنان تعلق می‏گیرد با اطلاع هیئت مدیره ­ی انجمن، توسط کمیته‏ی علمی مسابقه تعیین می‏شود و در هنگام اهداء جوایز اسامی اهداء‏کنندگان اعلام می‏گردد .

  تبصره 4- کلیه دانشجویان عضو تیم‌های شرکت کننده در مسابقات دانشجویی به مدت 2 سال بدون پرداخت حق عضویت، عضو ناپیوسته انجمن آمار ایران خواهند شد و در این 2 سال به انتخاب خود یکی از مجلات انجمن آمار را به طور رایگان دریافت می کنند .

 

  این آیین­نامه در13 بند و 19 تبصره درجلسه­ی مورخ 01/03/1393 به تصویب هیئت مدیره ­ی انجمن آمار ایران رسید و از این زمان جایگزین آیین ‏ نامه پیشین می‏شود.

 

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 14728 بار   |   دفعات چاپ: 1415 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 347 بار   |   0 نظر
انجمن آمار ایران Iranian statistical society
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3792